User login

Szczepienia HPV 2018

Profilaktyka szczepień przeciwko wirusowi HPV stanowiącego przyczynę raka szyjki macicy w powiecie żnińskim - 2018 r.

Już po raz drugi w Przychodni Rodzinnej ruszyła rejestracja do cyklu bezpłatnych profilaktycznych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) odpowiedzialnego za powstawanie m.in.: raka szyjki macicy, raka pochwy, raka sromu, raka prącia, raka odbytu, brodawki narządów płciowych, nowotwory głowy i szyi.
W programie mogą brać udział dziewczyny z rocznika 2004 .
Szczepienia będą odbywać się bezpłatnie w poszczególnych przychodniach na terenie powiatu żnińskiego wg miejsca zameldowania, i tak dziewczynki mieszkające:

 • w gminie Żnin - Przychodnia Rodzinna, ul Żytnia 1, tel 30 30 140
 • w gminie Żnin - Przychodnia Epoka, ul Aliantów 1, tel. 30 20 680
 • w gminie Barcin - SPZOZ Przychodnia, ul.Mogileńska 5, tel.38 32 292
 • w gminie Gąsawa - NZOZ , ul.Półwiejska 1, tel. 30 25 028
 • w gminie Janowiec Wlkp. - Kościelnia&Usowska&Rajkowski Lekarska Sp. Partnerska, ul. Gnieźnieńska 4, tel. 30 23 070
 • Co to jest HPV?

  (z ang. Human Papillomavirus) to wirus brodawczaka ludzkiego, który często odgrywa kluczową rolę w powstawaniu raka szyjki macicy. Jest to powszechnie występujący wirus. Do przeniesienia zakażenia najczęściej dochodzi podczas kontaktów seksualnych. W przypadku gdy zmiany wywołane przez HPV zlokalizowane są na zewnętrznych narządach płciowych (na prąciu, sromie) istnieje możliwość przeniesienia zakażenia przez bieliznę lub ręcznik, ale są to bardzo rzadkie sytuacje. HPV infekuje narządy moczowo-płciowe, atakuje głównie nabłonek.

  Cele programu to:

 • zwiększenie świadomości i poziomu wiedzy wśród dziewczynek i chłopców (rocznik 2003) i ich opiekunów prawnych w zakresie chorób przenoszonych drogą płciową
 • zapoznanie rodziców z działaniem szczepionki przeciwko HPV oraz uzyskanie zgody na podanie 3 dawek szczepionki SILGARD
 • popularyzowanie zdrowego stylu życia, unikania ryzykownych zachowań seksualnych a tym samym zmniejszenie liczby chorób przenoszonych drogą płciową

  Etapy programu:

  Wszystkie dziewczynki z rocznika 2004 oraz ich opiekunowie prawni zostaną poinformowani listownie przez Urząd Miasta Żnin o kwalifikacji do w/w szczepienia.
  Chętne osoby będą rejestrować się na termin szczepień do swoich przychodni w poszczególnych gminach.
  Na kompletne szczepienie składają się 3 dawki szczepionki SILGARD, podawane w postaci iniekcji domięśniowej w ramię. Drugą dawkę podaje się 1-2 miesięcy po pierwszej, trzecią dawkę w odstępie 6 miesięcy od pierwszej.
  Każde szczepienie poprzedzone jest badaniem lekarskim, które kwalifikuje do podania zastrzyku.

  Wiele badań potwierdza skuteczność i bezpieczeństwo szczepień przeciwko wirusowi HPV. Są one zalecane m.in. przez: Ministerstwo Zdrowia, Światową Organizację Zdrowia (WHO), Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Pediatryczne.
  Więcej informacji można uzyskać na stronach:
  www.szczepienia.gis.gov.pl
  www.zaszczepsiewiedza.pl
  www.szczepienia.pzh.gov.pl
  www.hpv.pl